dostępność focus

Skup się na focusie

Mam dla was kolejną w tym tygodniu ciekawostkę z dziedziny dostępności. Tester Kazik zgłasza błąd. Wyobraźcie sobie takie flow – klikasz na przycisk, który otwiera popupa. Cośtam sobie robisz w tym okienku, po czym je zamykasz. Iiiii… zauważasz focus na przycisku, który otwierał modala. Tester Kazik mówi, że jemu się to nie podoba, ponieważ stylowanie zafocusowanego przycisku mocno go wyróżnia (co jest w sumie sytuacją niepożądaną). Proponuje, aby całkowicie usunąć niechciane style, bądź po zamknięciu popupa automagicznie przenosić focus na inny element.

Czaisz?

Oto przykład prosto z dokumentacji Angulara Materiala. Spróbujcie się obsłużyć tą aplikacją za pomocą klawiatury: Tab – do przodu, Shift+Tab – do tyłu.

I powiedzcie mi teraz, co sądzicie o tym przypadku? Czy Kaziu ma rację, czy może jej nie ma?

Otóż powiem tak – oficjalnie, według wszelakich najbardziej wyśmienitych zasad tworzenia dostępnych stron internetowych – Kaziu nie ma racji, a obecne działanie focusa jest prawidłowe.

Człowiek korzystający ze strony bez użycia myszki (np. za pomocą klawiatury lub czytników) – po zamknięciu popupa musi jednoznacznie wiedzieć, w którym miejscu na stronie się znajduje. Skoro Józio wszedł do popupa z przycisku A, to wydaje się całkiem logiczne, że po zamknięciu okna wraca do miejsca, skąd przyszedł, czyli do naszego nieszczęsnego przycisku A.

Ludzie, którzy na co dzień posługują się myszką, nie czują tego problemu. A powinniśmy być świadomi, że stan focus to nie tylko osobne style. To przede wszystkim podstawa poruszania się po każdej aplikacji! Pomyślmy o niewidomych, którzy wchodzą na naszą stronę i całą swoją wiedzę o niej czerpią z topornych czytników. Oni naprawdę muszą nieźle główkować, aby nie pogubić się w strukturze strony i swobodnie z niej korzystać. Wyobraźmy sobie ich irytację, kiedy po zamknięciu modala zostają nagle teleportowani do odległej, nie daj Boże nieznanej, części aplikacji. Pomyślmy o ludziach, których niepełnosprawność motoryczna uniemożliwia korzystanie z myszki. Tacy ludzie również zasługują na to, aby bezproblemowo posługiwać się internetami. Hmm… bezproblemowo…? Chociażby bez złości i przeklinania leniwych developerów. Co nie?

Artykuły, które mogą Ci się spodobać...

Wpisz hasło, którego szukasz i naciśnij ENTER, aby je wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Dawaj na górę