poprawne nazewnictwo ach te internety @sincerelymedia

O poprawnej pisowni w naszej branży

Ostatni artykuł wymagał myślenia. Opisywał trudne, techniczne, mało tego – kontrowersyjne (!) zawiłości języka JavaScript. W tym tygodniu dam Ci odpocząć. Porozmawiajmy sobie na temat nieprzyjemny, niby błahy, często lekceważony, tylko z pozoru oczywisty. Mam na myśli poprawną pisownię kluczowych wyrażeń / nazw związanych z web development’em.

Słowem wstępu

Kto mnie dobrze zna (czyta), ten wie, że jestem miłośnikiem neologizmów. Uwielbiam język prosty, a jednocześnie zrozumiały. Przywiązuję wagę do gramatyki polskiej, jednak z dystansem podchodzę do pisowni angielskich wyrażeń na moim polskim blogu. Skąd więc pomysł na ten zuchwały artykuł?

Troszkę chcę poprawić swoją kulturę pisania.

Choć przede wszystkim uważam ten temat za ciekawy i mam ogromną ochotę podzielić się nim z Tobą. A Ty, kochany Czytelniku, zrób z tą wiedzą, co chcesz.

Koniec gadu gadu, przechodzimy do konkretów.

Lista wyrażeń / nazw

Front end

NIE dla wszystkich: front-end, czy frontend. NIE dla Front-End. Bleee. Temat jest wyjątkowo ciekawy, zbadałam go już w osobnym artykule.

JavaScript

Zacznijmy klasycznie. NIE Javascript. Nie Java (niech gromy spadną na tłumaczy Netflixa). Nie JAVAScript. Również NIE JScript. Często skracany jako JS, jednak to określenie spopularyzowane przez ludzi, w żaden sposób nie jest oficjalne. I niech nie zmyli Ciebie logo JSa, które de facto oficjalnym logo nie jest. Aczkolwiek to zupełnie inny temat, bardzo dobrze opisany na blogu Piotra Kowalskiego.

TypeScript

Analogicznie, jak wyżej.

WordPress

Mam tu na blogu zamierzchłą kategorię WP, więc wspomnę: NIE „WordPress”. Koniec kropka.

npm

NIE NPM. W konsoli npm pisze się naturalnie. Jednak poza nią – trzy razy zastanowiłabym się nad poprawną wersją.

Yarn

NIE yarn. Niestety, inaczej niż u kolegi wyżej. Cóż, nie ma spójności na świecie.

webpack

NIE Webpack. Sprawa podobna do npm. Dziwnie pisze się nazwy własne z małej litery, co nie?

Sass

A NIE SASS… Ani SCSS, ani wszelakie jego pisemne odmiany. Temat nie jest banalny, opisywałam go w osobnym artykule o TUTAJ. Zapraszam

Less

A NIE LESS. Te preprocesory potrafią namieszać w głowie.

Jamstack

A NIE JAMstack. Ale uwaga! JAMstack było poprawną nazwą do dnia 11.12.2019 (aktualizacji oficjalnej strony). Dlatego też w innym moim artykule używam poprzedniej nazwy. Swoją drogą zagadnienie Jamstack’a wymaga aktualizacji na blogu. Dajcie znać, czy jesteście zainteresowani.

Scrum

NIE SCRUM (nazwa nie jest akronimem). NIE scrum (chyba że mówimy o pierwszych dokumentach na jego temat z lat 80-tych). Taka jest (w teorii) najbardziej popularna, oficjalna (1, 2), jednocześnie według mnie najbardziej poprawna ścieżka pisowni. Jednak w praktyce to temat podlegający nieustannym debatom.

Agile, czy agile…?

Otóż sprawa jest śliska. Wychodzi na to, że obie wersje są poprawne, w zależności od tego, co chcemy przekazać. Oto moja rekomendacja: po prostu agile, a nie Agile, na podstawie tego artykułu. Jednak ostateczną decyzję pozostawiam Tobie.

Git

Jeśli mówimy o tym samym oprogramowaniu: NIE git. NIE GIT. Tutaj oficjalna wersja różni się od nawyków z pisania w konsoli.

GitHub

A NIE github, ani Github.

GitLab

A NIE gitlab, ani Gitlab.

Flexbox…?

A może flexbox? Flex Box? FlexBox…? Zacznijmy od tego, że oficjalnie mówimy o CSS Flexible Box Layout. Jakiekolwiek skróty to Twoja inwencja twórcza. Według mnie wersja, która jest najbardziej czytelna, to Flexbox.


Wystarczy rewolucji na dziś. Chyba że chcesz się podzielić innymi wyrażeniami, których pisownia jest często problematyczna?

Artykuły, które mogą Ci się spodobać...

Wpisz hasło, którego szukasz i naciśnij ENTER, aby je wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Dawaj na górę